צור קשר
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
  • טיולי שטח באילת
  • טיולי ג'יפים באילת
  • אירוח שטח באילת
  • אירועים ופעילויות לקבוצות באילת
  • טיולים לפטרה וירדן מאילת
  • טיולי אופניים לקבוצות באילת
אילת והערבה
ירדן ואוצרותיה
  עמוד ראשי > ירדן ואוצרותיה

ירדן ואוצרותיה

ממלכת ירדן - שנקראה "עבר הירדן המזרחי" - הייתה כלולה עוד החל מהמאה ה- 16 בשטח מחוז דמשק שבאימפריה העותמנית ולא היה לה יחוד  היסטורי משלה. לאחר מלחמת העולם הראשונה הפכה לחלק מהמנדט הבריטי על ארץ ישראל.    בעקבות ועידת קהיר בריטניה החליטה להוציא את האזור שממזרח לנהר הירדן משטח המנדט   ולכונן בה נסיכות ערבית בראשותו של עבדאללה הראשון, וזאת מאחר והוא ומשפחתו   ( השושלת האשמית) עזרו רבות לבריטים במאבקם נגד השלטון התורכי.  

לאורך כל שנות חילופי המלכים בירדן ולמרות הסכסוכים בין ישראל ומדינות הרב, קשרינו עם ממלכת ירדן התאפיינו ביחס של דואליות. המלך עבדאללה, סבו של   המלך חוסיין, חיפש אפיקי שלום עם ישראל, והחל מסוף שנות השישים ניהל המלך חוסיין    מערכת יחסים חשאית איתנו. בשנת 1994 נחתם הסכם השלום ביננו. כיום היחסים בין ישראל   לירדן חמים ומעברי הגבול הפתוחים משמשים תיירים, אנשי עסקים, סחורות ועובדים. לאחר מותו של המלך חוסיין בשנת 1999, עלה בנו עבדאללה לשלטון. עבדאללה השני הינו מלך   צעיר ומתון, בעל חינוך בריטי ונטייה פרו-מערבית בולטת.

פטרה – PETRA (מלשון פטרוס - "סלע" ביוונית): עיר נבטית קדומה המפורסמת בארמונות הקבורה שלה החצובים באבן החול של הרי אדום, ומכאן שמה בעברית "הסלע האדום". האתר שוכן בדרום ירדן, כמאה ק"מ צפונית לאילת. היא מכונה גם "העיר הוורודה" בפי התושבים המקומיים בשל גוון המסלע.

פטרה נמצאת בקניון "סיק", בגובה של 885 מטר מעל פני הים. היא סגורה לחלוטין בין הרים והגישה אליה אפשרית רק דרך הקניון מכיוון מזרח. הקניון עצמו צר למדי ורוחבו לא עולה על מטרים ספורים, בעוד שקירותיו מגיעים לגובה של כמאה מטרים. צלעות הקניון עשויות אבן חול נובית בצבע אדמדם. פטרה מפורסמת בזכות המבנים החצובים במורדות ההר שנשתמרו היטב עד ימינו. הידוע מכולם הוא קבר מלכותי מפואר בשם "אוצר פרעה" (אלחיזנה). באתר סדרות רבות של גומחות וקברים וגושי אבן גדולים ("ג'ין") שנועדו לשמש משכן לרוחות השומרות על הנבטים...

ואדי ראם – WADI RUM  בדרום ירדן נחשב בעיני רבים לאחד מנופי המדבר היפים בעולם. אבני החול וסלעי הגרניט מרכיבים את העמק העצום הזה, הגדול ביותר בממלכה ההאשמית.אזור זה הינו אחד מיעדי התיירות החשובים ביותר של ירדן, ותיירים מכל רחבי תבל נוהרים אליו בקצב הולך וגובר. באזור ישנן שלל פעילויות אתגריות, החל מלינה בשטח, דרך רכיבה על סוסים ערביים והליכה ברגל וכלה בטיפוס על סלעים מאסיביים בלב המדבר. ואדי ראם התפרסם גם בזכות לורנס איש ערב, שכתב במקום זה את ספרו "שבעת עמודי התבונה" בעת שהותו באזור בתקופת המרד הערבי (1917-18).

ג'רש – JERASH היא עיר בירדן, המשכנת שרידי עיר הלנית-רומאית ומהווה את אתר התיירות השני בחשיבותו בירדן (אחרי פטרה). ג'רש נמצאת מצפון לעמאן ומדרום לאירביד, בהרי הגלעד. ג'רש הייתה אחת מ-10 ערי הדקפוליס– עשר ערים שנבנו בגבול המזרחי של האימפריה הרומית , בשטחי סוריה, ירדן  וישראל של היום. ג'רש נחשבת לזו שהשתמרה בצורה הטובה ביותר מבין ערים אלה.

מידבא – MADABA (נקראת היום מאדבא) היא עיר בעלת היסטוריה רבת שנים, השוכנת במערב ירדן (אזור ים המלח, קרוה להר נבו). העיר, הנמצאת כ-780 מטרים מעל פני הים, ממוקמת כ-9 קילומטרים מדרום למיקום המשוער של העיר הקדומה חשבון ומצפונו של נחל ארנון. מידבא נודעה, ואף הפכה למוקד תיירות, בשל גילויה של מפת מידבא, מפה יוצאת דופן מן המאה השישית לספירה שנמצאה בכנסייה ביזנטית קדומה, המתארת את ארץ ישראל בגבולותיה הרחבים ומפה ומפורטת של ירושלים.

הר נבו – MT NEBO   שוכן בעבר הירדן המזרחי. מראשו ראה משה לפני מותו את "כל הארץ" שנועדה לבני ישראל (דברים ל"ב 49; ל"ד 4-1). שווה לעלות אל פסגת ההר: מפסגת הר נבו נראית ארץ ישראל יפה וברורה.

מצודת עג`לון – AJLOUN חולשת על נופים מרהיבים הכוללים את בקעת הירדן, הרי השומרון הגלבוע והגליל המזרחי. המצודה נבנתה ע``י אחד המפקדים הצבאיים של צלאח א-דין בסוף המאה ה-12בשעה שהמאבק עם הצלבנים על השליטה במרחב היה בשיאו.

מצודת קראק – KARAK מוכרת יותר כמצודת צלבנים מהתקופה הביזנטית, אך המצודה נבנתה הרבה לפני הצלבנים: ממצאים מצביעים על שרידים מתקופת הברזל, כשהאזור היה עדיין חלק ממואב. במקום מוזיאון קטן אך מעניין.
עמאן – AMMAN - רבת עמון, הידועה גם כעמאן על-פי שמה בערבית, היא בירת ירדן. רבת עמון מונה 1.2 מיליון תושבים והיא העיר הגדולה ביותר בירדן. העיר נמצאת על גבול המדבר בגובה של 900 מטרים. עמאן היא בירת הכלכלה והתרבות הירדנית, וקיימים בה גם אזורים עשירים בהם בתי מלון רבים, בתי דיפלומטים ועוד. הפערים הגדולים בין האזורים העשירים בעיר לבין העניים שבה בולטים לעין.

לאורך ההיסטוריה שהו בעמאן מספר ציוויליזציות. קיים תיעוד ארכיאולוגי לקיום יישוב במקום כבר בתקופה הניאוליטית, בסביבות 6500 לפני הספירה.

במאה ה-13 לפני הספירה העיר מוזכרת בתנ"ך כ"רבת בני עמון", כיוון ששימשה כבירת ממלכת עמון הקדומה. העיר יושבה בהמשך על ידי האשורים, הפרסים והסלאוקים. במאה השנייה לפני הספירה הייתה בשליטת תלמי פילדלפוס השני ששינה את שמה ל"פילדלפיה". העיר הייתה חלק מהממלכה הנבטית עד לשנת 106 לפני הספירה, שבה נכבשה על ידי האימפריה הרומית והפכה לאחת מעשר ערי הדקפוליס הרומיות. השם "פילדלפיה" שונה מחדש ל"עמאן" בתקופה הע'סאנית. העיר פרחה תחת שושלת בית אומיה ובהמשך תחת שושלת בית עבאס.

העיר זרועה בעתיקות רומיות, ביניהן מצודה ופורום. התיאטרון הרומי המשוחזר, ממזרח למרכז העיר, הוא השריד המרשים ביותר לעיר הרומית-הלניסטית פילדלפיה. הוא נחצב במאה השנייה לספירה בצלע הגבעה ששימשה פעם כבית-קברות ענק, ויש בו מקום ל-6,000 צופים. ממזרח לו נמצא האודיאון, היכל המוזיקה, שנבנה בסביבות אותו זמן ומשמש בעיקר לקונצרטים. המזרקה המרכזית של העיר, הנימפיאום (נקראת כך בשל העיטורים בצורת נימפות), נמצאת ממערב. בקרבת מקום נמצא גם המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה.

עקבה – AQABA היא עיר בדרום-מערב ירדן המונה כ70,000 תושבים ומשמשת כנמל היחידי של המדינה. היא שוכנת בסמוך לעיר אילת, בקצה מפרץ אילת. העיר משמשת כמרכז תיירותי, בעיקר לצלילה, כמו גם ליצוא הפוספטים ואף יצוא קונכיות.

האזור שבו שוכנת עקבה נודע בשם אילת בעברית (וככל הנראה, גם בשפתם של האדומים) בימי קדם. העיר נוסדה בשנת 4000 לפני הספירה לערך, והייתה מרכז אדומי ולאחר מכן שימשה את הנבטים. בתקופת  בית תלמי כונה המקום "ברניס", ובפי הרומאים: "איילה" ו"אאלאנה".

 


חולית סיורי מדבר - חזור

גלריית תמונות

שתף |

מדיאפיק ישראל :: בניית אתרים באינטרנט
© כל הזכויות שמורות לחולית סיורי מדבר - טיול שטח בארץ :: 2002-2020